Злісний бур’ян – шкода посівам

Злісний бур’ян – шкода посівам

Одним з найважливіших завдань, що постійно постає перед сільським господарством щодо підвищення врожайності, є боротьба з бур’янами, а особливо з карантинними на території нашого району. В останні 8-10 років ,з огляду на зниження культури землеробства, а саме: недотримання вимог агротехніки під час обробітку грунту, сівозміни, строків сівби і збирання сільськогосподарських культур, невживання належного комплексу заходів боротьби з з бур’янами тощо набуває поширення регульований карантинний організм -  аброзія полинолиста, що відображає загальне погіршення екології землі.

Амброзія полинолиста практично засмічує в даний час всі польові культури, насамперед поля, зайняті просапними,овочевими культурами. На амброзію бідкаються не тільки алергетики й алергологи, а й екологи та аграрії. Як виявляється , ця рослина має потужні алелопатичні властивості- виділяє у грунт специфічний набір речовин, який пригнічує ріст інших рослин. Якщо раніше звичайним місцезростанням амброзії були пустища, звалища, відкоси залізничних колій,узбіччя шосейних і грунтових доріг , то тепер вона активно забур’янює наші городи та присадибні ділянки. Амброзія не тільки злісний конкурент культурних рослин, а й джерело алергічних захворювань населення.

Назріла нагальна необхідність привернути увагу  населення, державних органів влади та місцевого самоврядування до проблеми розповсюдження карантинного бур’яну на території нашого району. Всі заходи  , які застосовуються в боротьбі з амброзією повинні бути направлені на знищення рослин не допускаючи їх цвітіння і утворення насіння. У міських та населених пунктах одним із ефективних заходів знищення амброзії є скошування до цвітіння і механічне видалення рослин з грунту. Найкраще скошувати амброзію в період викидання чоловічих волотей, оскільки скошена в цей період вона , в більшості випадків , не відростає. Ефективним методом знищення амброзії в посівах культур  на обочинах доріг, неугіддях є внесення гербіцидів, при цьому слід враховувати, що амброзія чутлива до гербіцидів на початку розвитку – до утворення 2-5 справжніх листків , а в подальшому її стійкість зростає. Своєчасне проведення винищувальних заходів не лише захищає урожай , але і суттєво обмежує розповсюдження цього карантинного об’єкту.

Провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин Різник І. М.