Легалізація заробітної плати – гідне забезпечення нашого майбутнього

Легалізація зайнятості населення та заробітної плати — головне питання сьогодення

Одним  із основних  завдань, що стоять на порядку денному  перед органами Пенсійного фонду України - є легалізація  та виведення “із тіні” заробітної плати, недопущення виплати заробітної плати нижче встановленого  законодавством рівня.

Для Пенсійного фонду легалізація заробітної плати є одним із резервів наповнення бюджету, кошти якого спрямовують на фінансування пенсій та грошової допомоги. Недоліки тіньової заробітної плати не тільки в тому, що бюджет Фонду недоотримує кошти. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, перш за все - це втрата страхового стажу для призначення пенсії, тому що формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність іх розміру  від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувалися внески до Пенсійного фонду.

В розв”язанні цієї проблеми Фонд співпрацює з органами Державної служби України з питань праці, правоохоронними органами, органами Державної фіскальної служби, органами місцевого самоврядування. Представники управління входять до складу районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Протягом 2016 року проведено 13 засідань групи, в яких прийняли участь 7 роботодавців. Проведено 50 обстежень фізичних осіб та 4 юридичних. В результаті проведеної роботи легалізовано в добровільному порядку 7 працівників.

Щомісячно з метою забезпечення прав найманих працівників в пенсійному страхуванні спеціалісти Фонду здійснюють моніторинг відомостей з реєстру застрахованих осіб та направляють матеріали для вжиття заходів до органів місцевої влади, органів Державної фіскальної служби та органів Державної служби України з питань праці. За результами проведених перевірок виявлено порушення по 1 страхувальнику та винесено постанову щодо накладення штрафних санкцій відповідно до КзпП.

По питаннях пенсійного страхування  в 2016 році проведено 31 зустріч в трудових колективах,  5 семінарів в навчальних закладах та 6 флешмобів, розповсюджено  175 інформаційно-роз”яснювальних матеріалів.

В результаті, чисельність найманих працівників, які отримують заробітну плату на рівні або менше мінімальної в 2016 році   зменшилась на 20 % і становить майже 8 % від загальної чисельності найманих працівників по Чутівському району.

Кожен працівник повинен пам”ятати, що пенсія — це не допомога і не подарунок від держави, вона індивідуальний кропіткий результат багаторічної праці кожного. Тому не позбавляйте себе майбутнього — наполягайте на легалізації виплати заробітної плати і трудових відносин з роботодавцями.

Легалізація заробітної плати – гідне забезпечення нашого майбутнього

Одним із завдань, що стоять на порядку денному перед органами Пенсійного фонду України, є легалізація заробітної плати.

Починаючи з 1 січня 2004 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» замість «трудового стажу» введено термін «страховий стаж» – період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не мен­шій, ніж мінімальний страховий внесок. Формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались внески до Пенсійного фонду.

Для зарахування до страхового стажу в повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду, має бути не меншим, ніж внески, обчислені з мінімальної заробітної плати.

У разі, коли працівник отримує зарплату в «конверті» і роботодавець не сплачує за такого працівника страховий внесок, цей період не буде врахований до страхового стажу найманого працівника та, відповідно, не враховується при визначенні розміру пенсії, через що пенсія буде меншою, ніж повинна бути.

Сьогодні існує багато випадків, коли працівни­ки отримують офіційну зарплату на рівні або мен­шу за мінімальну, а решту зарплати - у «конверті». Це явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформлюють на роботу погодинно, проставляють їм у табелі робочого часу неповний робочий день. Відповідно й показують меншу заробітну плату, а решту платять у конвертах. У результаті людина втрачає велику частку майбутньої пенсії.

Існує проблема зрівняння офіційних заробітних плат між працівниками різної кваліфікації, встановлення усім працівникам від найпростіших професій до керівника окладів (ставок) на рівні мінімальної заробітної плати.

На жаль, Фонд не в змозі сам розв'язати цю проблему, тому співпрацює з органами Державної інспекції з питань праці, правоохоронними органа­ми,  органами Міністерства доходів і зборів, органами місцевого самоврядування.

Представники управління входять до складу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, які створені при місцевих органах влади.

Проте самі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз відстоювати свої  конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного внеску з усієї суми отриманого заробітку.

Завідувач сектору платежів до пенсійної системи

Чутівського об`єднаного управління ПФУ

Полтавської області                                                           Лебедь С.О.