Інформація про комунальну установу культури «Чутівський районний краєзнавчий музей»

Комунальна установа культури  «Чутівський районний краєзнавчий музей» підпорядкована відділу культури, сім’ї, молоді та спорту  Чутівської райдержадміністрації.

Музей створено в 1968 році на громадських засадах. У 90-х роках музей майже 10 років не діяв. У 2001 році музей очолила Г.С. Бафталовська. У 2011 році районний краєзнавчий музей нагороджений дипломом ІІІ ступеня управління культури Полтавської облдержадміністрації за участь у огляді-конкурсі «Рідний край: сторінки історії – 20-річчю Незалежності України присвячується», а музею присвоєно звання «Народний».

6 березня 2012 року сесія Чутівської  районної ради прийняла районний краєзнавчий музей до спільної власності територіальних громад району, тоді ж прийнято Статут комунальної установи культури «Чутівський районний краєзнавчий музей», з директором закладу Г.С. Бафталовською укладено трудовий контракт.

У 2015 році музей переведено в орендоване відділом культури райдержадміністрації у РВ Фонду державного майна України по Полтавській області  приміщення, балансоутримувачем якого є Чутівське професійно-технічне училище № 55. Площа орендованого приміщення складає 235 квадратних метрів, воно має 5 залів. У 2015 та 2016 роках у приміщенні проведено якісний ремонт з заміною всіх вікон та дверей на метало-пластикові, встановленням металевих решіток,  дерев’яну підлогу замінено на керамічну плитку.

В даний час ще проводиться реекспозиція  районного краєзнавчого музею. Вже обладнано українську світлицю та експозицію історичного та залу «Видатні люди Чутівщини». Залишилось оформити експозицію зали «Чутівський район в роки незалежності України».

У музеї є  5700 експонатів, з них основного фонду  майже 4 тисячі штук.

При музеї створена і працює музейна рада в кількості 11  чоловік,  працює гурток «Юні екскурсоводи».

У музеї проводяться групові та індивідуальні екскурсії: оглядова комплексна та 8 тематичних.  Музей також проводить зовнішні екскурсії за 5 розробленими туристичними маршрутами. У 2018 році в музеї прийнято   понад 200 екскурсійних  груп, близько трьох тисяч відвідувачів

У 2016-2017 роках працівники музею провели дослідження з проблеми обрання І.С. Мазепи гетьманом України на нинішній Чутівщині. Одержано Експертний висновок інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського Національної академії наук України від 17.07.2017 року про обрання І.С. Мазепи гетьманом України на теренах нинішнього Чутового. 25.07.2017 р.  на приміщенні музею відкрито меморіальну дошку з викарбуваними портретом І.С. Мазепи та текстом «25 липня 1687 року поблизу броду Буцького на річці Коломаку Івана Степановича Мазепу було обрано гетьманом України». На масовому заході з приводу відкриття меморіальної дошки були присутні та виступили голова обласної державної адміністрації В.А. Головко, народний депутат України А.О. Река, архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір, тодішній заступник начальника управління культури облдержадміністрації, а нині - директор Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації В.В. Вождаєнко,  директор Полтавського краєзнавчого музею О.Б. Супруненко,  народний артист України В.Г. Голуб. Захід висвітлювали журналісти «Лтави» та періодичних видань Полтави і Чутового.

У музеї діють три експозиційні зали: «Історія краю», «Видатні люди Чутівщини» та «Українська світлиця» У залі «Історія краю» розміщені інформація та експонати які відображають Чутівщину від далекого минулого  до кінця двадцятого століття. У залі «Видатні люди Чутівщини» вміщена інформація про видатну художницю і письменницю світового рівня

М. Башкирцеву, фундатора української індології, професора Харківського університету П. Ріттера, жінку тисячоліття в галузі кінематографії, народноу артистку родом з Чутового К. Лучко, Почесного громадянина Чутового, Героя Праці І. Ропавку та відомих творчих людей сучасності, творців достатку.

У музеї створено експозицію «Українська світлиця», в якій проводяться масові заходи з народознавства, зокрема українські народні звичаї та обряди. Так, наприклад,  тут  проведено масові заходи на тему «Звичаї нашого краю» для викладачів української мови та літератури, директорів професійно-технічних навчальних закладів області, інших категорій відвідувачів.

Музей веде широку дослідницьку та пошукову роботу.

Чутівським районним краєзнавчим музеєм підготовлено і випущено у Полтавському видавництві ТОВ «АСМІ» три книги наукового співробітника музею А.А. Шутя з серії «Видатні люди Чутівщини»: «Син калинового краю», «Політ Горлиці», «Зірки в тумані». У 2017 році автора цих книг

А.А. Шутя визнано переможцем Полтавської премії імені Самійла Величка в номінації «Відображення історії України в художній літературі». Він тричі ставав лауреатом Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання». Зокрема й за книгу, випущену в 2018 році, «Веселкова розмаїтість моєї Чутівщини».

У 2018 році Чутівський районний краєзнавчий музей зайняв перше місце в обласному огляді-конкурсі з питань патріотичного виховання «Міцна родина – сильна Україна». Музей відзначено Дипломом І ступеня Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації.