Нарахування ЄСВ для деяких категорій платників

Нарахування ЄСВ для деяких категорій платників

Чутівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області проведено аналіз  даних реєстру застрахованих осіб, в частині відомостей щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  (далі — єдиного внеску) фізичними особами  - підприємцями, які надходять від Державної фіскальної служби в порядку обміну інформацією.

За результатами аналізу встановлено, що за 2017 рік недоотримано значну суму надходжень частини єдиного внеску від фізичних осіб — підприємців.

Враховуючи вищезазначене, хочемо нагадати особливості нарахування та сплати єдиного внеску деяких категорій платників.

Єдиний внесок нараховується:

-  для платників, фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої п.3 частини першої ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ);

- для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності та для членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (п.2 частини першої ст.7 Закону про ЄСВ) - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. Зокрема, у 2018 році максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює п’ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок і становить 55 845 грн, максимальна сума ЄСВ — 12 285,90 гривень. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (з 01.01.2018 — 819,06 гривень в місяць).

Ставка єдиного внеску для  платників даних категорій  - 22% до бази нарахування єдиного внеску.

Зверніть увагу!

Ставку ЄСВ у розмірі 8,41% встановлено тільки для підприємств, установ і організацій, у яких працюють особи з інвалідністю, на заробітну плату таких осіб. Зазначена пільга не поширюється  на фізичних осіб -  підприємців (далі — ФОП), які використовують працю найманих осіб з інвалідністю. ФОП нараховують ЄСВ на заробітну плату (дохід) працівників з інвалідністю у розмірі 22% бази нарахування ЄСВ.

Фізичні особи підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, члени фермерських господарств зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Такі платники можуть сплачувати ЄСВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили. При цьому суми ЄСВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Слід наголосити, що ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а за несвоєчасну сплату ЄСВ передбачено фінансову відповідальність, а саме:

- накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум;

- на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Отже, від сплати єдиного внеску залежить наявність страхового стажу. Чим більший дохід, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, тим більший розмір пенсії буде в майбутньому.

Шановні громадяни! Тільки офіційно сплачені внески дають право на отримання соціальних гарантій та забезпечення свого майбутнього.

Чутівське  об’єднане управління  ПФУ

Полтавської області